50’den Fazla Ücretsiz SEO Aracı

Kaliteli SEO araçları

Merhaba. Website sahibi herkes sitesinin arama motorlarında üst sıralarda listelenmesini ister. Tabii bunun için de sıkı çalışma yaparak SEO uyumunu yakalaması gerekir. Ancak insan her zaman hata yapabilir. Ayrıca çok fazla ölçüt olduğu için işimizi kolaylaştırmak için birçok SEO aracı geliştirilmiştir.

SEO ile ilgilenenler en kaliteli araçların yüksek fiyatlı olduğunu bilir. Özellikle de bu yazının kaynağı olan Ahrefs…

Elimizdeki SEO araçlarını üç ana başlık altında inceleyeceğiz:

  • Tanınmış ücretsiz SEO araçları;
  • Az bilinen ücretsiz SEO araçları;
  • “Freemium” SEO araçları

Bunların dışında bildiğiniz SEO araçlarını yorum alanından bana bildirerek yazıya eklenmesini sağlayabilirsiniz. Haydi başlayalım 🙂

Tanınmış En İyi Ücretsiz SEO Araçları

Zaten çoğunuzun bildiği SEO araçları bu başlık altında 🙂 Her website sahibinin SEO araç çantasında bulunması gereken araçlar.

NOT: Belli bir sıraya göre dizilmemiştir.

Answer the Public – Google otomatik tamamlama sonuçlarını bir araya toplayan ve bunları belirli kategoriye göre ayırarak görsel grafikler ile size sunan bir araç. 12 Dilde hizmet veren sitede maalesef Türkçe seçeneği yok ancak Türkçe sorgularda çok isabetli olmasa da sonuç veriyor. Ne kadar işinize yarayacağı takdirini size bırakıyorum.

UberSuggest – Bir kelimeden birçok anahtar kelime önerisi sunan ve bunları sunarken üyelik istemeyen kıymetli bir araç. Ayrıca bu önerileri bir “.csv” dosyası olarak da alabiliyoruz. Üstelik bu sitede Türkçe dili destekleniyor. Ayrıca buna alternatif olarak Keyword.io ve Google Anahtar Kelime Öneri Aracı da kullanılabilir.

UberSuggest aracı
UberSuggest aracı

Soovle – Yine çok kullanışlı bir anahtar kelime aracı. Yazdığınız kelimeye uzun kuyruklu (LSI) anahtar kelime bulmak için işe yarıyor. Aynı anda Google, Bing, Yahoo, Wikipedia, Amazon, YouTube ve Answers.com sitelerinde otomatik tamamlama verilerini tek bir ekranda gösteriyor.

Hemingway Editor – Blog yazarları için güzel bir araç. Aslında sadece bir editör. Ancak kullandığınız kelime ve cümleleri daha etkili hale getirmenize yardımcı oluyor. Desktop uygulamasını edinmek isterseniz belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak web tabanlı kullanmak da yeteri kadar kullanışlı.

Beam Us Up – Windows için SEO tarama yazılımı. Screaming Frog yazılımına başarılı bir ücretsiz alternatif SEO aracı. Ayrıca Excel ve Google Drive ile entegre çıktılar üretebiliyor. Analizlerinizde çok işinize yarayacağına eminim.

Google Keyword Planner / Trends / Webmaster Tools / Analytics / Sheets – Aslında açıklamaya bile gerek yok ama yine de bahsetmeden geçmeyelim. Keyword Planner ile anahtar kelime bulun, Trends ile son zamanlarda en çok aranan kelimelere göz atın, Webmaster Tools ile website sorunlarınızı takip edin. Analytics ile sitenize gelen ziyaretçilerinizi analiz edin. Verilerinizi ve analizlerinizi düzenli bir şekilde saklayın, işleyin, analiz edin.

Bing Webmaster Tools – Google webmaster araçlarına çok benzer Bing alternatifi. Site haritası ekleyin ve sitenizdeki hatalarınızı analiz edin.

Yandex Metrica – Favorilerimden biri. Ücretsiz araçlarda pek sunulmayan muazzam analiz özelliklere sahip. Isı haritaları, form analizi, oturum kaydı gibi özelliklere sahip. Detaylı incelesini de sitemde yayınlamıştım. Yandex Metrica ile Ziyaretçilerinizi İzleyin adlı yazımı okuyup daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Az Bilinen En İyi Ücretsiz SEO Araçları

Evet, bu SEO araçları pek bilinmiyor. Ancak onların ünlü olmaması yararlı olmayacağı anlamına gelmez. Haydi, bu araçlara yakından bakalım 🙂

NOT: Belli bir sıraya göre dizilmemiştir.

MergeWords – Elinizdeki anahtar kelimeleri  birden fazla alternatif şekilde birleştirmeye yarayan bir kelime kombinasyon aracıdır.

Keyword Shitter – Bir anahtar kelimeden yüzlerce uzun kuyruklu anahtar kelime üreten çok hızlı çalışan bir araç. Ayrıca ürettiği anahtar kelimeleri “.txt” çıktısı olarak indirmenize olanak sağlıyor. Herhangi bir üyeliğe vs. gerek kalmadan birçok anahtar kelime bulmanız konusunda çok yardımcı olacak.

LSIgraph.com – Yine bir uzun kuyruklu anahtar kelime oluşturucu araç 🙂 Anlamsal olarak yakın kelimeler bulma konusunda iddialı bir araç.

SERPs.com’s Keyword Research Tool – Anahtar kelime üretmenin ötesinde aranma hacmini, kelime zorluğunu ve reklam tıklama başına ödenecek parayı da gösteriyor. Ayrıca tüm bu kelimeleri “.csv” dosyası olarak indirebilirsiniz.

Small SEO Tools Plagiarism Checker – Bir içerik hazırladınız ancak daha önce benzer yazılar da hazırlanmış olabilir. Aynı cümleleri kullanmak sitenizi kopya içerik konumuna düşürebilir. Bu araç sayesinde yazılarımızın özgünlüğünü test edebiliriz.

Bulk Webpage Word Counter – Toplu bir biçimde kelime sayaç aracı. Bir seferde 10 URL tarayabilen araç sayesinde içeriklerdeki kelimelerin sayılarını bir tabloda görebilirsiniz. Rakip analizinde de çok işinize yarayacaktır. Ayrıca bu tabloyu “.csv” olarak alabilirsiniz.

RankTank.org – Google Dokümanlar ile SEO takibi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Eminim birçok kişi bilmiyor. Ancak Bu siteden hazır olarak alacağınız tabloları kendinize göre düzenleyerek Google Dokümanlar içerisine yükleyerek takip yapabilirsiniz. Anahtar kelime sıralama takibi, backlink takibi, genel SEO analizi gibi birçok hazır dosyayı açık kaynak bir biçimde bize sunan site sayesinde aslında birçok araca ihtiyacımız kalmıyor.

iSearchFrom.com – Google’da bir başka şehirdeymiş gibi ve ya başka bir cihazdaymış gibi arama yapabileceğiniz muazzam araç. Buraya yazdıklarımdan çok daha fazla özelliği olan bu SEO aracını mutlaka ziyaret etmenizi öneriyorum. Özellikle yerel SEO çalışmalarınız için işe yarayabilir.

Am I Responsive? – Web sitenizin masaüstü bilgisayar, laptop, cep telefonu ve tablet bilgisayarlarda responsive bir şekilde görünüp görünmediğini test edebileceğiniz yararlı bir araç. Bu görünümleri de size çok güzel sunuyor. Yer imlerinize eklemenizde fayda var 🙂

Am I Responsive - Responsive test aracı
Am I Responsive – Responsive test aracı

HEADMasterSEO – Sitenizdeki linklerin durum kodlarını (301, 404, 502 vs.) tarayan bir yazılım. Windows ve MacOS istemlerde çalışan yazılım ayrıca HTTP başlık alanlarını kontrol eder. Gelişmiş filtreleme özellikleri mevcut.

SERPLab – Günlük anahtar kelimenizi sorgulayabileceğiniz sıralama test aracı. İstediğiniz Google domaini (com.tr dahil) seçme imkanınız da var. İşini doğru yapan sade bir araç.

Varvy – Sitenizin Google yönergelerini izleyip izlemediğini kontrol eden araç. Sitenizde bulunan hataları ve nasıl yapılacağını söyleyen bir SEO aracı. Başarılı bir analiz sağladığını söyleyebilirim. Gözünüzden kaçan ufak hataları burada görebilirsiniz.

KnowEm Social Media Optimizer – Sitenizin sosyal medyada paylaşıldığında düzgün görünüp görülmediğini test edebileceğiniz bir site. Hatalarınızı da belirten site sosyal medya optimizasyonu için sizlere yol gösteriyor.

Where Goes? – Linklerin nereye yönlendirildiğini gösteren basit bir araç. Özellikle goog.gl gibi kısaltılmış linklerin nereye çıktığını bilmeden tıklamak kimi zaman tehlikeli olabilir. Bu araç ile direkt olarak yönlendirilen linki görebilirsiniz.

Google Business Review Link Generator – Google My Business için yorum sayfasına yönlendiren link oluşturmak için kullanılabilen bir araç. İşletme sahipleri için yorum ve yıldız puanlamaya teşvik etmek için yararlı.

“Twitter kelime araşır”  – Herhangi bir kelimde belirlediğiniz twitter hesabı nasıl twit atmış görebileceğiniz bir araç.

“Freemium” SEO Araçları

Bu konuya başlamadan önce Freemium kelimesinin açıklamasını yapalım. Freemium, ücretli olarak sunulan hizmetlerin ücretsiz ve ya süreli deneme sürümleridir. Birçok tanınmış ve gelişmiş SEO aracının ücretsiz hizmetleri vardır. Birçok freemium SEO aracı bulunuyor.

NOT: Her zamanki gibi belirli bir sıraya dizilmemiştir 🙂

Ahrefs – Sektör lider, hepsi bir arada SEO aracı. Kendisini SEO uzmanı olarak tanımlayanların olmazsa olmaz araçlarından. Saymakla bitmeyecek araçlarını siteye gidip incelemeniz daha yararlı olacaktır 🙂 7 Günlük deneme sürümü 7 dolar ücret ile veriliyor.

SimilarWeb – Rekabetçi analizi açısından çok güçlü araçlardan biri. Sitelerin tahmini trafik analizini yapıyor. Ayrıca bunu çok güçlü bir şekilde yapıyor. Ayrıca bu trafiğin nereden geldiğini (Sosyal ağlar, organik, ücretli) analiz ediyor.

Readable – İçeriğinizin okunabilirliğini analiz edip “gürültüyü azaltmanıza” yardımcı olur. Çeşitli okunabilirlik puanları üzerinden yazınızı değerlendirir ve kompozisyonu güçlendirir. (Türkçe desteği var mı bilmiyorum 🙂 )

Screaming Frog – Lider web tarama yazılımı. Benim de favori araçlarımdan biridir. 500 sayfaya kadar ücretsiz kullanılabiliyor. Windows ve MacOS üzerinde çalışabiliyor. Taranan sayfalar ile istatistikleri “.csv” olarak çıktı alıp detaylı çalışma yapabilirsiniz.

Screaming Frog - Web örümceği
Screaming Frog web aracı

Keywordtool.io – Google otomatik tamamlama özelliğini kullanarak bir anahtar kelimeden yüzlerce anahtar kelime önerisi çıkartabilir. Tabi bu anahtar kelimelerin aranma hacmini, CPC (tık başına ödeme) değerini görebilmek için üye olmanız gerekiyor. Ayrıca Youtube, Bing, Amazon, App Store gibi sitelerde de arama yapılabiliyor.

KWFinder – Belli bir anahtar kelimede detaylı analiz yapmanızı sağlayan SEO aracı. Raporları çevrim içi olarak inceleyebilir buna göre anahtar kelimeniz ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Ancak raporları indirebilmek için üye olmanız gerekmekte.

Buzzsumo – Belirli bir anahtar kelimenin Google sıralamalarını, sosyal paylaşımlarını, backlinklerini analiz eden bir araç. Daha detaylı analizler için Pro paketi almanız isteniyor 🙂

Grammarly – Sadece İngilizce makaleler için kullanabileceğiniz bir yazım hatası ayıklama aracı. Tarayıcı eklentisi ve ya MS Word gibi uygulamalarda entegre olarak çalışabiliyor. İngilizce bir siteniz varsa yararlı olacaktır.

GTMetrix – Sitenizin açılış hızını test eden bir test aracı. Ayrıca en zor yüklenen kısımları analiz ediyor. Size sitenizi hızlandırma konusunda öneriler sunuyor. Sitenizin hız raporunu da ücretsiz bir şekilde indirebiliyorsunuz. En yararlı araçlardan biridir. Favorilerim arasında..

GtMetrix hız testi aracı
GtMetrix – SEO hız aracı

MondovoAnahtar kelime araştırmasından sıralama takibine kadar her şeyi kapsayan bir SEO araçları paketi. Aynı zamanda çeşitli SEO raporları üretir. Ücretsiz deneme hesabı açarak araçları deneyebilirsiniz.

SEO Site Checkup – Sayfa içi teknik SEO sorunlarını tespit eden ücretsiz aracı sayesinde birçok veriye erişin. Ayrıca bu raporları “.pdf” olarak indirebilirsiniz. Önerilerim arasında yer alır.

Copyscape – Sektör lideri kopya içerik kontrol aracı.

Hunter.io – Belirli bir alan adına ait mail adreslerini saniyeler içerisinde bulan bir araç. Siz sadece domaini yazın o mail adreslerini bulsun. Bir firmada çalışanlara ait bir maile ihtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz freemium bir araç.

Yoast SEO – WordPress tabanlı siteler için en iyi SEO eklentilerinden biri. Belki de en kapsamlısı. İçeriğinizi, etiketleri, anahtar kelimeleri optimize etmenize yarar sağlayan çok kapsamlı bir eklenti. Evet evet bu site de Yoast kullanıyor 🙂

URL Profilerİçerik ve backlink denetimi sağlayan yazılım. Windows ve ya Mac bilgisayarlarda çalışabilen yazılımı 14 gün boyunca ücretsiz kullanabilir, memnun kalmanız durumunda satın alabilirsiniz. Ahrefs, Google Search Console, Google Analytics ve diğer büyük SEO araçları ile bütünleşik çalışabilir.

Fixerkit – Tamamen yerli girişimciler tarafından yürütülen Fixerkit ile gün gün anahtar kelime sıralama takibini yapabilir, Sosyal ağlara ve popüler blog sayfalarına tık tıkla gönderim yapabilirsiniz. İsterseniz sadece feed adresiniz ekleyerek bunların oomatik yapılmasını sağlayabilirsiniz. Site analiz ve anahtar kelime araçları kullanışlı. Sürekli gelişen bir proje. Üye olduğunuzda ücretsiz deneme süresi veriliyor. Süreniz bittiğinde ise ek süre talep edebilirsiniz. Yardımcı olacaklardır.

Sonuç Değerlendirme

Bu yazıyı hazırlamamda bana yardımcı “Ahrefs SEO Blog” sayfasına minnettarım. Sizlerin desteği ile de bu yazıyı sürekli güncel tutabilirim. Önerdiğiniz ücretsiz SEO araçlarını bana yorum alanında ve ya iletişim sayfasından gönderebilirsiniz. Emin olun en kısa sürede güncelleyeceğim.

Umarım herkesin işine yarayacak bir kaynak olmuştur. Bir başka yazıda görüşme üzere 🙂

Kaynak: https://ahrefs.com/blog/free-seo-tools/

21 thoughts on “50’den Fazla Ücretsiz SEO Aracı

  1. Paylaşımlarınız çok faydalı buluyoruz, Başarılarınızın devamını diliyoruz. Teşekkürler.

  2. Hocam bu kadar önemli ve detaylı bilgileri süzerek paylaşımda bulunduğunuz için teşekkürler.Emeginize sağlık 👍👏🙏👏👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir