Birkaç Tıklama ile SEO Raporunuzu Hazırlayın

SEO raporu hazirlama SEO Raporu

Website sahipleri olarak sitemizdeki hataları bazen göremeyiz, bazen de gözardı ederiz. Bunların genel sebebi elimizde somut bir raporun bulunmamasıdır. Etkili bir raporu bir SEO uzmanından edinebilirsiniz. Ancak kendi raporunuzu hazırlamak için basit birkaç işlem ile kendinize “Yeterli” derecede bir rapor hazırlayabilirsiniz. Üstelik ÜCRETSİZ!

Daha önce hazırlamış olduğum 50’den Fazla Ücretsiz SEO Aracı yazısında da yer alan favori tarama yazılımı olan Screaming Frog ile istersek kendimiz için, istersek de SEO çalışmalarını yürüttüğümüz müşterileriniz için bir rapor oluşturabilirsiniz.

Peki raporumuz ne işe yarayacak?

Oluşturmuş olduğumuz SEO raporu bize içerik ve teknik analizler ile bilgiler verecektir. Benim önerdiğim kullanım şekli periyodik olarak raporu alıp karşılaştırmalı analiz yapmanızdır. Zaman içerisinde sitenizde olan değişimleri görebilir, SEO yol haritanızı bu doğrultuda düzenleyebilirsiniz. Ayrıca iyiye gidişat olduğu taktirde bunu da raporunuzda görebilir ve kendinizi pekiştirebilirsiniz 🙂

SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle Screaming Frog yazılımını kendi sitesinden indirmemiz gerekiyor. Boyutu çok büyük değil. 216 MB boyutlu bu yazılımı indirip kurmamız gerekiyor. Ardından raporunu almak istediğimiz siteyi yazılım ile tarıyoruz (crawl ediyoruz demedim. Türkçemize dikkat edelim 🙂 ) Tarama süresi sitenin sayfa sayısına göre değişkenlik gösterir. Eğer ücretsiz sürümü kullanıyorsanız 500 sayfayı tarayabilirsiniz.

Tarama işlemi bittikten menü çubuğunda “Reports” sekmesinden “Crawl Overview” isimli raporu “Excel 97-2004” biçiminde kaydetmemiz gerekiyor.

Screaming Frog Raporu Kaydetme
Screaming Frog Raporu Kaydetme

Yukarıdaki görseldeki gibi dosya çıktısını aldıktan sonra dosyayı Excel ile açıyoruz. Aman tanrım! O da ne? Her yerde sadece sayılar ve yazılar var. Nerede bu görsel rapor eyy Görkem 🙂

Panik yok  Şimdi bu yazının en altında verdiğim bağlantıdan Excel dosyasını indirip onu da açıyoruz. Karışımıza örnek bir rapor dosyası gelecektir. Sayfanın altında iki sekme olduğunu göreceksiniz. “Veri” sekmesine geçtikten sonra az önce açmış olduğumuz Screaming Frog raporundaki tüm içeriği kopyalayıp “Veri” sekmesindeki yazıları silip yapıştırıyoruz. Veri sekmesinde gerekli düzenlemeyi yaptık. Şimdi “Rapor” sekmesine geçip raporumuza göz gezdirebiliriz.

Raporu PDF Olarak Kaydedebilir Miyiz?

Cevap: EVET. Raporu tamemen A4 Boyutunda sayfalara sığacak şekilde hazırladığım için PDF olarak kaydedebilir, isterseniz arşivler isterseniz de dilediğiniz kişiler ile paylaşabilirsiniz. Peki nasıl yaparız?

Excel programı yerleşik olarak PDF kaydetmeyi destekler. Sol üst kısımda bulunan dosya menüsünden farklı kaydet’e tıklayın. Ardından nereye kaydetmek istediğinizi soracak. Kaydedeceğiniz dizini seçtikten sonra dosyanıza isim verebilir, altında bulunan “Kayıt Türü” seçeneklerinden PDF türünü seçip kaydedebilirsiniz. PDF dosyaları birçok cihazda kolaylıkla açılabilir. PDF dosyasını açmak için web tarayıcınızı kullanabilirsiniz. İsterseniz de bu raporu yazdırarak fiziksel bir kopyasını alabilirsiniz.

SEO Raporunu PDF olarak kaydetme
SEO Raporunu PDF olarak kaydetme

Şimdi gelelim uyarılara..

Screaming Frog sürekli güncellenen bir yazılım. Şu anda son sürümü 9.2 numaralı sürüm. Raporumuz da bu sürüm ile uyumlu çalışacak şekilde hazırlandı. Yazılım güncellendikçe raporu ve yazıyı da güncelleyeceğim. İsterseniz bu sayfayı favorilere ekleyip yazılım güncellendikçe kontrol edebilirsiniz.

Son bilgilendirme: SEO Raporu dosyasını ücretsiz bir şekilde açık kaynak olarak yayınlıyorum. İstediğiniz şekilde geliştirip dağıtabilirsiniz.

Rapor Excel Dosyasını İndirmek İçin Tıklayın…

Örnek Rapor.pdf Dosyasını Görüntülemek İçin Tıklayın..

5 thoughts on “Birkaç Tıklama ile SEO Raporunuzu Hazırlayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.