Görsel Özgünleştirme Nasıl Yapılır?

Görsel Özgünleştirme Nasıl Yapılır?

Google Görseller her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir görsel arama hizmeti. Tabi burada da üst sıralarda listelenmek web siteleri için hatırı sayılır trafik sağlayabilir. Görseller aramada üst sıralarda çıkmak için en önemli kriter de şüphesiz görsel özgünleştirmedir.

Görsel özgünleştirmeyi de şu şekilde tanımlayabiliriz: var olan bir görseli üzerinde oynamalar yaparak Google’a farklı bir görsel olduğunu göstermek. Peki, görselleri nasıl özgünleştirebiliriz?

Görsel Özgünleştirme Teknikleri

Görseli özgünleştirmek için birden fazla işlem yapılabilir. Bu işlemleri anlatmadan önce alıntı görseli ve özgünleştirilmiş görseli görerek neler yapabileceğimizi görelim.

Düzenlenmiş Görsel
Orijinal Görsel ile Özgünleştirilmiş Görselin Karşılaştırılması

Bu görselde basit bir oynama yaptık. Şimdi bu görselde yaptığımız değişiklikleri ve dahasını anlatalım. Bir görseli özgünleştirmek için şunlar yapılabilir:

 • Görsel boyutunu değiştirme
 • Görseli yatay olarak ayna görüntüsünü almak (Büyük fark sağlıyor)
 • Görselin bazı kısımlarını kırpmak
 • Gerekli değilse EXIF bilgilerini silmek.
 • Renkler ile oynamak (Kontrast, doygunluk vs.)
 • Uygun bir yere site logosunu eklemek (Şu anda yapmadık ama bir filigran çok işe yarayacaktır.)
 • Görselde odak noktayı öne çıkarmak için ihtiyaç dışı kısımları bulanıklaştırma.
 • Görseli mantıklı bir isim ile isimlendirme. (IMG002.jpg yerine vapur-ve-cay.jpg daha doğru olacaktır.)

Görsel Özgünleştirme Programları

Piyasada birçok görsel düzenleme programı bulunmakta. En basitinden Windows için Paint, Linux için GIMP, MacOS için ise Paintbrush kırpma, döndürme, yazı yazmak için kullanılabilir. Ancak her şeyi tüm bu programlardan bekleyemeyiz. Bunlar giriş seviyesi programlardır.

Biraz daha gelişmiş programlar ile yukarıdaki gibi değişiklikleri yapabiliriz. Yine yukarıda belirttiğimiz değişiklikler için kullanabileceğimiz ücretsiz PhotoScape uygulamasını kullanabilirsiniz. PhotoScape ile neler yapılabilir?

PhotoScape ile yukarıda belirttiğimiz tüm düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca kullanımı kolay olması da cabası. Türkçe dil desteği sunan program ile ilgili bir görseli de aşağıya ekliyorum.

Photoscape Arayüzü
Photoscape

Tabi ki kullanmak isterseniz daha profesyonel programlardan da yardım alabilirsiniz. Ancak ben bunun yeterli geleceğini düşündüğüm için ve kullanımı kolay olduğu için  bunu öneriyorum. Benim kullandığım programı soracak olursanız da “Adobe Photoshop CC 2020” kullanıyorum. Tabi Adobe biraz daha profesyonel olmasına rağmen kullanımı ve öğrenmesi daha zordur. Ayrıca biraz da tuzludur 🙂

Görsellerinizi özgünleştirme işlemleriniz bittikten sonra ise görsel optimizasyonu devreye giriyor. Bu konuyu ise başka bir yazıya bırakıyorum.

Siz de kendi kullandığınız teknikleri yorum alanına yazabilirsiniz.

7 thoughts on “Görsel Özgünleştirme Nasıl Yapılır?

 1. “Abode Photoshop CS6 nasıl kullanılır ?” gibi bir blog yazabilirmisin,fazla bir şey anlamıyorum çünkü Youtube’dan falan ? Şimdiden teşekkür ederim :))

  1. Özellikle istediğin bir kısmı varsa yazabilirim tabi 🙂 Çok kapsamlı bir program olduğu için blog yazarak bitmez. Kitap yazmak gerekir.. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.