UTM Linkler ile Kampanyalarınızı Yönetin

UTM link yapısı ile kampanya analizi

İnternet siteniz için bir kampanya başlattığınız zaman en önemli şey bu kampanyanın size getirisini ölçmektir. Zira kampanyaların amacı da zaten sizin için bir getiri sağlamaktır. Peki, oluşturduğunuz kampanyanın getirisini nasıl takip ederiz? Tabii ki UTM link yapısı ile 🙂

UTM Link Nedir?

Utm link: Google Analytics içerisinde kampanyalarımızı takip edebilmemiz oluşturulmuş link yapısıdır. Google tarafından kullanıma sunulmuştur. Oluşturulan linkler Google Analytics ile izlenebilir. Aşağıda oluşturulmuş bir kampanya ve tıklanma oranlarını görmektesiniz.

UTM Kampanya Analizi
Örnek UTM Kampanya Analizi

Eğer sitenizde Adsense reklamları mevcut ise bu analiz sayfasında o kampanya ile ne kadar gelir elde ettiğinizi de görebilirsiniz. İsterseniz kampanyalarınız için hedefler atayabilir ve hedeflerinizin ne kadarına ulaştığınıza bakabilirsiniz.

UTM Linkler Nasıl Oluşturulur?

UTM kampanya linkleri kampanya adresinizin sonuna gelen parametreler ile oluşturulur. Bu parametreleri URL oluşturucular ile basitçe oluşturabiliriz. Şimdi biz oluşturduğumuz linki inceleyelim.

https://gorkemkoc.net/gorsel-ozgunlestirme-nasil-yapilir/?utm_source=facebook&utm_medium=paylasim&utm_campaign=tiklanma_analizi

URL’de gördüğümüz üzere önce kampanya sayfamızın linkini veriyoruz. Tabi örnek bir sayfayı almak istediğim için daha önce yayınladığım bir yazıyı seçtim ben. Sizler /kampanya veya /yarisma gibi sayfalar oluşturup o sayfayı yazabilirsiniz. Sonrasında UTM link parametreleri başlıyor.

?utm_campaign= Kampanyanızın adını belirten parametredir. En önemli parametre de diyebiliriz. Kampanya adını belirledikten sonra diğer parametreler ile daha detaylı analize sahip olabilirsiniz. Şöyle ki aynı ismi farklı parametreler ile birleştirerek farklı linkler oluşturabilirsiniz. Google Analytics hesabınız ile baktığınızda kampanyalarınızı karıştırmamanız için önemlidir. Kampanya takibi için linklerde bu parametrenin kullanılması zorunludur.

?utm_source= Kampanyanızın kaynağını belirten parametredir. Bir kampanyayı birden fazla yerde paylaşabilirsiniz. Bunları detaylı analiz yapmak için bu parametreyi kullanırız. Buraya Facebook, Twitter, reklam gibi isimler vererek bir çok link oluşturulabilir. Bu linkleri de uygun yerlerde paylaşarak kampanyanıza nerelerden trafik çektiğinizi analiz edebilirsiniz. UTM linklerde bu parametrenin kullanılması zorunludur.

?utm_medium= Kampanyanızın aracını belirten parametredir. Bu araç bir Facebook paylaşımı veya bir sitede banner reklam olabilir. Ancak bazı durumlarda reklamlarınızı bir sayfada birden çok reklam alarak verebilirsiniz. Örneğin bir tanıtım yazısında bir link alığınızda “tanitim-link” olarak atayabilirsiniz bu parametreye. Başka bir sitede banner reklam da yayınladıysanız “banner” parametreli başka bir link verebilirsiniz. Bu parametrenin de kullanılması zorunludur.

?utm_term= Kampanyanızın anahtar kelimelerini belirten parametredir. Kampanyanız ile anahtar kelimeleri bu parametre içerisine yazabilir, linkinizde görünmesini sağlayabilirsiniz. Yine Google analiz aracında anahtar kelime bazlı istatistikler edinmek için kullanılabilir. Google reklamlarında özellikle kullanılması önerilir. Opsiyonel bir parametredir. Kullanmak size kalmış…

?utm_content= Kampanyanızın tıklanma konumunu analiz edebilmek için kullanılan parametredir. Bunu örnekle açıklamak daha iyi olacaktır. Bir e-posta kampanyası düzenlediniz. E-postanın hem başında hem de sonunda “Hemen Katıl!” yazan butonlar mevcut. Bu iki linke farklı değerler atayarak hangi butonun daha etkili olduğunu anlayabilirsiniz. Bu parametre de kullanılması zorunlu olmayan bir parametredir.

Kampanya Verilerini Görme

Kampanyamız hazır. Banner reklamlar yerleştirildi; e-postalar gönderildi, tanıtım yazıları yayımlandı. Sıra analizde 🙂

Analiz verilerini görmek için aşağıdaki adımları atmamız gerekiyor.

  1. Google Analytics ile oturum açın.
  2. Kampanyanızı düzenlediğiniz websiteyi seçin.
  3. Sol menüden Edinme kategorisini seçin.
  4. Açılan menüden Kapmanyaları seçin.
  5. Tüm Kampanyaları seçerek kampanyalarınızı görüntüleyin.

UTM link yapısını ve nasıl kullanılacağını açıkladığımız yazının sonuna geldik. Anlamadığınız yerleri veya yardım almak istediğiniz noktayı yorum alanında sormaktan çekinmeyin. 🙂

2 thoughts on “UTM Linkler ile Kampanyalarınızı Yönetin

  1. Güzel bir yazı… Elinize sağlık. Öneri: Utm linklerinin mailchimp içinde kullanımına dair de bir yazı yazılırsa fena olmaz:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir