WordPress.com mu Hosting mi?

wordpress-mi-hosting-mi

WordPress.. Blog,  e-ticaret, kurumsal site ve ya ne yapmak isterseniz işte.. Dünyanın %28’inin kullandığı site altyapısı. Bu altyapıyı bu kadar popüler yapan şey ise tamamen ücretsiz olması.. Bunun yanında binlerce ücretli veya ücretsiz tema ve eklentiye sahip olması. Bu bile onu liderlik tahtında tutmaya yeterli.. Açık kaynak kaynaklı olması da cabası.

Bildiğimiz üzere (bilmiyorsak da şimdi öğreneceğiz) WordPress ile blog kurmak isteyenlerin ilk adresi wordpress.com oluyor. Bu site üzerinden kendimize yeterli derecede bir blog sitesi açabiliyoruz. Hatta gayet güzel kurumsal siteler de yapılabilir. Ancak tabi ki ücretsiz olan her servis gibi bu servisin de ücretsiz olarak kullanılabilen kısmında kısıtlamalar mevcut.

Bu yazıda WordPress.com üzerinden açılan bir site ile satın alınan hosting üzerine kurulan siteleri karşılaştıracağız. “Hangisini kimler seçmeli?” sorusunun cevabını arayacağız. Başlayalım..

WordPress Hosting Nedir?

“Hosting” kelime olarak “barındırma” demektir. Web sitelerinin çalışmasını sağlayacak kodların, görsellerin, videoların, ses dosyalarının bulunduğu; sunucu dediğimiz güçlü bilgisayarlarda bulunan ve sizin kullanımınıza ayrılmış alana hosting denir.

Her web site gibi wordpress için de bir hostinge ihtiyacınız var. İsterseniz para vererek ihtiyaçlarınıza uygun bir hosting planı bulabilir, isterseniz de ücretsiz hosting üzerine kurulum gerçekleştirebiliriz. Daha profesyonel olanlar ise iplerin tamamen kendi ellerinde olması adına “Sanal Sunucu” ve ya “Adanmış Sunucu” kullanırlar.

Ücretsiz bir wordpress.com hosting alanı ile bir site kurabilirsiniz. Tabi ki kısıtlamalar dahilinde. Haydi, şimdi bunları bir inceleyelim.

WordPress.com mu yoksa hosting mi?

Şimdi bakacak olursak ikisinin de birbirine göre üstünlükleri mevcut. Karşılaştırma tekniği ile başlık başlık inceleyelim.

Depolama Alanı: Tüm dosyalarımızı bu alana yükleyeceğimizi yazının başında belirtmiştik. Ücretsiz wordpress sitemizde 3 GB ile sınırlı alanımız var. Ücretli hostinglerde ise vereceğimiz para miktarına göre değişiyor. Genelde temel paketler 5 GB ile başlıyor.

Alan Adı: Alan adı sitemizin kimliğidir. Mesela yazıyı okuduğunuz bu sitenin alan adı “gorkemkoc.net”dir. Ücretsiz bir site açacaksanız alan adınız  “xxxxxblog.wordpress.com” tarzında olmak zorunda. Ücretli alan adı alarak da bu siteye bağlayabilirsiniz. GoDaddy sitesinden 5 TL gibi cüzi ücretlere alan adı sahibi olabilirsiniz.

Trafik: MÜJDE! Ücretsiz açacağımız sitede trafik sınırı bulunmuyor. İşte bunu sevdik 🙂 Zira ücretli hostinglerde aylık trafik limitleri bulunur. Trafik: siteden aylık olarak aktarabileceğiniz veri miktarıdır. Eskiden kullandığımız 4 GB sınırlı internet gibi bir benzetme yapmak yanlış olmaz..

Tema-Eklenti Desteği: Yine ücretsiz açtığımız siteden başlayalım. Bu sitemize WordPress Tema Dizini içinde bulunan temaları kurabiliriz. Aynı şekilde eklentileri de kendi içerisinden yükleyebiliriz. Ancak bu dizinde bulunmayan birçok tema seçeneğinden mahrum kalırız. Çünkü dışarıdan edindiğimiz ve ya kendimizin hazırladığı temaları buraya yükleyemeyiz. Ücretli hostinglerde bu konuda bir sınırlama yoktur. Depolama alanınız yettiği kadar yükleme yapabilirsiniz.

Analiz: Google, web site sahipleri için birçok araç geliştirmiştir. Bu araç setine Google Analytics diyoruz. Eğer ücretsiz worpress.com sitesi kullanıyorsak bu analiz araçlarından yararlanamıyoruz. WordPress ekibinin geliştirmiş olduğu Jetpack eklentisinin sunduğu analizleri kullanabiliriz. Ücretli hosting hizmetlerinde bunda da bir sınır bulunmuyor..

Para Kazanma: Site sahiplerinin en çok kullandığı para kazanma biçimi reklam yayınlamaktır. Tıklama başına en çok parayı da Google reklamları verir. Üzülerek belirtmeliyiz ki Google bu sitelere reklam vermiyor. (Üzdün Google 🙁 ) Kendi alan adınız ile bir site açtığınız takdirde reklam yayınlamakta özgürsünüz.

SSL Sertifikası: SSL sertifikası siteye giren ziyaretçinin güvenliğini sağlam için kullanılır. Ayrıca Google gözünde önemli bir sıralama kriteridir. WordPress.com üzerinden açacağımız sitelerde halihazırda yüklü gelen ücretsiz sertifikanız oluyor. Ancak ücretli aldığınız hostinglerde genelde sertifika verilmez. Tabi çok pahalı bir paket almadıysanız. İsterseniz belli bir ücret karşılığında sertifika alabilirsiniz. Ya da Let’s Encrypt gibi sağlayıcılardan sertifika edinebiliriz. Bu da ömür boyu ücretsizdir. Sertifikaya sahip siteler https:// ile başlar ve yeşil bir “Güvenli” ibaresi taşır.

ssl-sertifikası

Diğer Kısıtlamalar: Eğer ücretsiz bir wordpress.com sitesine sahipseniz sitenizde bir wordpress reklamı bulunacaktır. Bunu da kaldırmak için ücretli bir plana geçmeniz gerekecektir.

Avantajlar: WordPress esnek yapısı sayesinde ücretsiz bir plandan ücretli plana geçmek çok kolaydır. Yedek dosyalarını birkaç tıklama ile indirebilir kendi hostinginize yükleyebilirsiniz.

İşte bu şekilde Hosting ve WordPress.org karşılaştırması yaptık. Seçim yapmak sizlere kalmış.Önerdiğiniz hosting firmalarını yoruma yazabilirsiniz.

Bir başka yazıda wordpress aktarımını anlatacağız. O yazıda da görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir