Yandex Metrica ile Ziyaretçilerinizi İzleyin

Yandex Metrica ile Ziyaretçi Analizi

Bir web siteye sahip olan neredeyse herkes Google Analytics’i bilir ve kullanır. Ancak pek kullanılmadığı halde değerli bilgileri sizlere sunan başka servisler de var. İşte bu yazıda onlardan biri olan Yandex Metrica‘ya göz gezdireceğiz. Haydi başlayalım…

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica; Site, ziyaretçi analizlerini ve takibini sağlayan ücretsiz bir hizmettir. Google Analytics’in vermediği bazı bilgileri Yandex ile takip edebilir, sitemizi bu veriler ışığında geliştirebiliriz. Yandex Metrica’nın üstün olduğu özellikler gelişmiş ziyaretçi analizleridir.

Yandex Metrica hizmetini kullanmak için öncelikle bir Yandex hesabı açmanız gerekiyor. Ardından Yandex Metrica sayaç ekleme sayfasına gitmeniz ve akabinde siteniz için bir sayaç oluşturmanız gerekiyor. Sayacınızı oluşturduktan sonra ise istediğiniz özellikleri seçmeniz gerekiyor. Yandex kullanmadığınız özellikler için ekstra js yüklemesi yapmayarak sistemi yormamayı amaçlıyor.

Metrica analiz seçenekleri
Yandex Metrica modülleri

Yukarıdaki görselde benim seçimlerimi görebilirsiniz. Seçimleri de yaptıktan sonra sayfanın altında bulunan izleme kodunu sitenizin header.php içerisinde <head> tagları arasına yapıştırmamız gerekiyor. Bu sayede Metrica sayaç kurulumunu tamamlıyoruz.

Şimdi analiz aracının en dikkat çekici özelliklerini birlikte inceleyelim.

Site Haritaları

Site haritaları deyince aklınıza sitemap.xml geldiğini tahmin ediyorum. Ancak Metrica site haritaları tamamen farklı bir kavram. Bu site haritaları dört başlık altında toplanmış. Bunlar:

  • Bağlantı Haritası
  • Tıklama Haritası
  • Scroll (Kaydırma) Haritası
  • Form Analizleri

Bağlantı haritası: Sayfalarınızda bulunan linkleri, tıklama sayılarını, tıklama oranlarını görüntüler. Üstelik bu haritaları web siteniz üzerinde etkileşimli bir biçimde görürsünüz.

Tıklama Haritası: Sayfalarınızda kullanıcıların en çok nereye tıkladığını gösteren haritadır. Bağlantı haritasından farklı olarak sadece bağlantıları değil tıklanan boş alanları da analiz eder. Örneğin benim sidebarda resmim var ancak link yok. Yine de bu resme tıklamalar olduğunu görüyorum. Bu resme bir link ekleyebilirim belki … 🙂

Scroll Haritası: Sayfalarınızın en çok hangi bölümünde zaman geçirildiğini analiz etmenizi sağlayan haritadır. Sitenizin anasayfasında ikişerli satırlar halinde kategoriler bulunduğunu varsayalım. Bu kategorilerden hangisinin daha ilgi çekici olduğunu bu harita ile analiz etmek mümkün. Özellikle kurumsal sitelerde footer alanının işlevselliğini ölçmek için de birebir.

Form Analizleri: Yazılarınızın altında bulunan yorum bölümleri, anket sayfaları, dilek ve istek sayfaları, geribildirim formları gibi aklınıza gelebilecek her türlü form ile etkileşimi analiz etmeyi sağlar.

Yandex Metrica Kaydrıma Haritası
Scroll (Kaydırma) Haritası

Oturum Kaydı

Yandex Metrica‘nın en önemli özelliklerinden biri de şüphesiz oturum kaydıdır. Sitenize giren ziyaretçilerin sitede ne kadar zaman geçirdiğini, ne yaptığını video olarak görebileceğiniz bir analiz aracıdır. Ayrıca sitedeki tıklamaları, tuş vuruşlarını da kaydeder. Bu sayede sitenizde tam hakimiyet kurmuş, kaliteli bir analiz yapmış olursunuz.

NOT: Hiçbir analiz aracı site dışı faaliyetleri kaydedemez. Sadece sizin sitenizde yapılan hamleleri izleyebilirsiniz. Diğer sekmeleri, masaüstünü vs. göremezsiniz. Zaten gizliliğe de aykırıdır.

Yandex Metrica oturum kaydı
Örnek oturum kaydı

Yandex.Metrica ve ziyaretçi analizi konusunu işlediğimiz yazının sonuna geldik. Aklınıza takılan tüm soruları yorum alanından sorabilirsiniz. Metrica servisini kullananlar da yorumlarını yazarlarsa sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir